Leczenie dorosłych

 

 1. Profilaktyka
 2. Stomatologia zachowawcza
 3. Stomatologia estetyczna
 4. Protetyka stomatologiczna

Profilaktyka

 • skaling - usuwanie złogów nazębnych
 • piaskownie
 • fluoryzacja
 • znoszenie nadwrażliwości zębiny

Stomatologia zachowawcza

 • odbudowa zębów zniszczonych próchnicowo
 • odbudowa ubytków przyszyjkowych
 • odbudowa estetyczna zębów przednich, zmiana kształtu
 • endodoncja- leczenie kanałowe (również pod mikroskopem)

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest potrzebne w momencie, kiedy mamy do czynienia z zapaloną i zainfekowaną miazgą, a przyczyny takiego stanu mogą być różne: głęboki ubytek, wielokrotne leczenie zęba, złamanie, pęknięcie zęba. Również uraz może spowodować zniszczenie miazgi, jeśli nie ma widocznego złamania lub pęknięcia zęba. Jeśli infekcja miazgi nie jest leczona może stać się przyczyną bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia.


Objawy zapalenia miazgi: ból spontaniczny lub pulsujący długo się utrzymujący, nadwrażliwość na ciepło i zimno, bół na nagryzanie, bardzo rozległy ubytek próchnicowy lub uraz doprowadzający do uszkodzenia miazgi, przebarwienie zęba, obrzęk i bolesność błony śluzowej i okolicznych tkanek miękkich.


Powodem jest infekcja miazgi zębowej nazywanej potocznie nerwem. Miazga zęba to delikatna tkanka wypełniająca labirynt wewnątrz zęba. Objętościowo nie jest jej wiele, ale jest wyjątkowo bogato unerwiona. Jeśli ulegnie zakażeniu (zwykle drogą przez ubytek próchniczy) obrzęknie, a ponieważ jest zamknięta w twardej nie rozciągliwej komorze zęba obrzęk powoduje wzrost ciśnienia, ucisk na zakończenia włókien nerwowych i silny, trudny do zniesienia ból.


Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi i bakterii z komory i kanałów zęba, odkażenie oraz szczelne ich wypełnienie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, a więc jest niebolesnym i niejednokrotnie przynosi natychmiastową ulgę w bólu, likwiduje przecież jego przyczynę. Nowoczesne techniki znieczulania pozwalają na komfort bezbolesnych wizyt. Przez kilka pierwszych dni po leczeniu, twój ząb może być wrażliwy, może pojawić się ból na nagryzanie.Po zakończeniu leczenia endodontycznego kolejną kwestią pozostaje odbudowa części koronowej zęba. Ze względu na najczęściej duże zniszczenie twardych tkanek zęba procesem próchnicowym, bądź obecnością poprzedniego bardzo rozległego wypełnienia rozwiązaniem optymalnym jest korona protetyczna.


Stomatologia estetyczna

 • wybielanie zębów metodą nakładkową

Jeśli uzębienie jest zdrowe i pozbawione wypełnień w widocznych miejscach, proponujemy metodę nakładkową, która pozwala na stopniowe wybielanie zębów. Jej istotą jest przygotowanie przez techników indywidualnych silikonowych nakładek (oddzielnych na łuk dolny i górny), na które pacjent (już samodzielnie w domu) dawkuje odpowiednią ilość preparatu wybielającego. Zaletą nakładkowego wybielania zębów jest możliwość osiągnięcia zadowalających efektów z mniejszym ryzykiem nadwrażliwości. To Ty sam decydujesz jak białe mają być Twoje zęby.

 • wybielanie zębów martwych

Jeżeli zęby posiadają wypełnienia, np. po leczeniu kanałowym, wówczas metoda nakładkowa nie pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów. W takich przypadkach proponujemy pacjentom wybielanie endogenne. Jego istotą jest usunięcie istniejącego wypełnienia i założenie do jamy zęba specjalnego preparatu wybielającego. Aktywne substancje działając stopniowo, pozwalają na zlikwidowanie przebarwień.

 • wymiana wypełnień
 • korekta kształtu i koloru zęba

Protetyka stomatologiczna

protezy akrylowe całkowite i częściowe (także bezbarwne)
 protezy elastyczne

Protezy te wykonane są z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.

Zalety protez elastycznych:

 • dzięki szkieletowi wykonanemu z acronu są cienkie i estetyczne
 • prawie nie pokrywają podniebienia - zajmują niewiele miejsca w ustach - dzięki czemu pacjent lepiej czuje smaki
 • mają lepsze utrzymanie - nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
 • nie wywołują reakcji alergicznych
 • nie uciskają dziąseł i podniebienia - nie niszczą wyrostka zębodołowego
 • płyta protezy wykonana jest w kolorze zębów lub dziąsła, tak więc proteza ta jest całkowicie niewidoczna, nawet w odcinku zębów przednich.

 protezy szkieletowe

to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania. Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, tzn. przez zęby a nie ugniatając błonę śluzową i doprowadzając do osiadania protezy- niekorzystne zjawisko

 licówki

kolejny wytwór współczesnej protetyki, chętnie wykorzystywany w naszej pracy. Są to cienkie płatki z porcelany (wykonywane przez technika) ewentualnie z materiałów kompozytowych (formowane przez lekarza stomatologa lub technika), na indywidualny wymiar dopasowany do potrzeb danego Pacjenta.

Dzięki nim możliwe jest pokrycie nawet rozległych wypełnień zębów przednich, ukrycie przebarwień (szczególnie zębów martwych pozbawionych żywej miazgi ), a także zmiana kształtu zębów; ich wydłużenie lub poszerzenie - nadanie im ogólnie pięknego wyglądu.

 korony i mosty

Koroną protetyczną nazywamy uzupełnienie protetyczne odbudowujące zniszczoną koronę zęba.

 • pełnoceramiczne (porcelana) stosowane przede wszystkim w odcinku przednim, nie posiadają metalowego trzonu; w całości wykonane są z porcelany
 • ceramiczne na metalu najczęściej stosowane, trzon stanowi metal, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną, więc nie widać go w jamie ustnej
 • metalowe ze względu na niezadowalającą estetykę rzadko stosowane; w całości wykonane z metalu

Most protetyczny – uzupełnienie protetyczne mające na celu zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby. Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Most protetyczny może być wykonany ze stopów metali i licowany akrylem (most tymczasowy), kompozytem oraz ceramiką. Wykonuje się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką.

 wkłady koronowo-korzeniowe

Nasza protetyka to Twoje kompleksowe rozwiązanie na lata

 

   

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.